Apple

من یک عکاس هستم و از آیفون ۱۵ پرو مکس صرف نظر خواهم کرد – دلیل آن این است

۱
(۱)

نظر: به نظر عاقلانه است که از قانون طلایی اپل پیروی کنم

آیفون ۱۵ پرو مکس قدرتمندترین دوربینی است که اپل تا به حال ساخته است – بله، حتی از اپل QuickTake که مدت هاست فراموش شده بود و سنسور ۰.۳ مگاپیکسلی آن نیز غلبه کرده است. بنابراین، با توجه به اینکه من ویرایشگر دوربین‌های سابق TechRadar هستم و آیفون ۱۱ پرو را تکان می‌دهم، فکر می‌کنید که این یک ارتقاء بی‌معنا خواهد بود – اما اینطور نیست.

این برچسب قیمت بالای ۱۵ Pro Max نیست. ۱,۱۹۹ دلار / ۱,۳۹۹ پوند / ۲,۰۹۹ دلار استرالیا پول زیادی است، اما من بیشتر برای Fujifilm X-T5 خود بدون هیچ لنز هزینه کردم. همچنین به این دلیل نیست که Pro Max در حال حاضر حداقل تا نوامبر ارسال نمی شود. پس از یک عمر در iOS، تمام راه بازگشت به iPhone 3GS، من نیز آماده پرش به کشتی به اندروید نیز نیستم. 

I'm eager to try the iPhone 15 Pro Max's new telephoto lens, but my 11 Pro's wide-angle lens suggests there'll be significant room for improvement next year.

نه، دلیل اصلی من برای انتظار حداقل تا آیفون ۱۶ یک قانون طلایی اپل است که برای مدت طولانی با موفقیت از آن پیروی کرده ام – برای هر محصول یا ویژگی سخت افزاری جدید اپل، همیشه منتظر نسل دوم آن باشید.

این امر با آیفون اصلی، مک بوک ایر و اپل واچ ثابت شد . و بر اساس شواهدی که تاکنون وجود دارد، این همان کاری است که می‌خواهم با چیزی که مسلماً بزرگ‌ترین تغییر سخت‌افزاری دوربین آیفون است، از زمانی که آیفون ۱۱ پرو من اولین لنز فوق عریض اپل را ارائه کرد، یعنی زوم اپتیکال ۵ برابری جدید ۱۵ Pro Max، انجام خواهم داد.

کاملا پخته شده

یکی از معدود مواردی که از قانون طلایی اپل پیروی نکردم مربوط به آیفون ۱۱ پرو بود. این اولین دوربین فوق عریض اپل را دارد و بسیار متوسط ​​است. این دوربین فوق عریض دارای سنسور کوچک، دیافراگم آهسته f/2.4 و لنز با فوکوس ثابت است. عکس‌هایی که تولید می‌کند دارای اعوجاج زیادی در اطراف لبه‌ها هستند. من فقط در مواقع اضطراری استفاده میکنم

این مشکلات در نسل های بعدی، به ویژه آیفون ۱۳ پرو، به شدت بهبود یافت. این همان کاری است که اپل به طور کلی با ویژگی های جدید دوربین آیفون انجام می دهد و من انتظار دارم که زوم اپتیکال ۵ برابری آیفون ۱۵ پرو مکس تفاوتی نداشته باشد. بله، تعجبی ندارد که ببینیم ویژگی‌های آیفون در طول زمان بهبود می‌یابند – اما من فکر می‌کنم که به‌ویژه نادیده گرفتن ویژگی‌های اصلی نسل اول سودمند است. 

شاید واقعاً باید منتظر بمانم تا آیفون ۱۷ تجربه تله فوتو صیقلی را تضمین کند، اما فوق عریض برای کامل کردن بسیار دشوار است – بنابراین قابل درک است که تنظیم دقیق آن دو نسل طول کشیده است.

The iPhone 15 Pro Max's telephoto camera uses a 'tetraprism' design, which differs slightly from the periscope technology used by the likes of the Samsung Galaxy S23 Ultra.

این احتمال وجود دارد که اپل زوم اپتیکال ۵ برابری خود را از گیت خارج کرده باشد. من مشتاقانه منتظر آزمایش آن هستم، زیرا من مرتباً در محدوده میانی لنز XF50-140 میلی متری خود عکاسی می کنم (معادل ۷۶-۲۱۳ میلی متر در فول فریم). اما اپل با انتشار یک نوآوری تلفن هوشمند مورد انتظار در یک حرکت به با ارزش ترین شرکت جهان تبدیل نشد. حتی اگر اصلاحات در آیفون ۱۶ و ۱۶ پرو مکس بیشتر مبتنی بر نرم افزار باشد، انتظار برای تجربه نسل دوم تله فوتو کاری هوشمندانه به نظر می رسد.

نکته مثبت این است که حسگر پشت دوربین تله فوتو آیفون ۱۵ پرو مکس ظاهراً ۲۵ درصد بزرگتر از سنسور موجود در آیفون ۱۴ پرو است. با توجه به طراحی تتراپریسم دوربین به این معنی که پرتوهای نور چهار بار از طریق ساختار شیشه ای آن منعکس می شوند، این یک امتیاز بزرگ خواهد بود. اما همچنین یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلی با دیافراگم آهسته f/2.8 است. و آن سنسور کوچک که دارای گام پیکسلی ۱.۱۲ میکرومتر است، ترمز دستی قابل توجهی در کیفیت تصویر خواهد بود.

زمان بندی مهم است

البته، آیفون ۱۵ پرو مکس همچنان نشان دهنده یک جهش بزرگ نسبت به ۱۱ پرو من است. حتی در مقایسه با ۱۴ Pro Max سال گذشته، شما یک سنسور دوربین اصلی بزرگ‌تر، مجموعه‌ای از گزینه‌های فاصله کانونی جدید (البته بریده شده از آن دوربین عریض)، توانایی عکس‌برداری از فایل‌های HEIF یا JPEG 48 مگاپیکسلی، انتقال سریع فایل‌های USB-3 و تن ارتقاء پردازش موتور فوتونیک.

اما دلیل دیگر من برای انتظار یک سال بیشتر برای ارتقا این است که من یک گوشی هوشمند کوچکتر را ترجیح می دهم. و شایعات فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهد، در حالی که زوم اپتیکال ۵ برابری در انحصار ۶.۷ اینچی پرو مکس امسال است، احتمالاً با سری آیفون ۱۶ پرو تغییر خواهد کرد.

While the iPhone 15 Pro Max's 120mm lens looks handy, this graphic is slightly misleading


به گفته مینگ-چی کو، تحلیلگر اپل ، آیفون ۱۶ پرو با دوربین تله فوتو آیفون ۱۵ پرو مکس در سپتامبر ۲۰۲۴ وارد بازار خواهد شد. و این شایعه این هفته دوباره توسط ایستگاه چت دیجیتال فاش کننده  در  سایت میکروبلاگینگ چینی Weibo تکرار شد. .

پایین دست؟ به نظر می رسد تنها راهی که اپل می خواهد دوربین تتراپریسم را در آیفون ۱۶ پرو فشرده کند، افزایش اندکی نمایشگر و اندازه کلی بدنه گوشی است. به گفته راس یانگ، تحلیلگر صفحه نمایش ، ۱۶ پرو یک گوشی ۶.۳ اینچی خواهد بود. من این را قبول دارم – داشتن تلفن بیشتر برای دست گرفتن وقتی می‌خواهید لنز تله فوتو را ثابت نگه دارید، هرگز چیز بدی نیست. 

نقطه شیرین

البته هیچ وقت زمان مناسبی برای خرید آیفون وجود ندارد. اما اگر مانند من فقط به صورت متناوب ارتقا دهید، زمان ارتقای شما تفاوت زیادی ایجاد می کند. و من احتمالاً آیفون بعدی خود را زمانی دریافت خواهم کرد که دارای یک دوربین زوم اپتیکال ۵ برابری باشد، نه زمانی که اپل به طور بالقوه وسوسه شود تا با زوم ۱۰ برابری Samsung Galaxy S23 Ultra مطابقت داشته باشد .

داشتن لنز ۲۳۰ میلی‌متری در جیب شما ممکن است روی کاغذ چشمگیر به نظر برسد، اما فاصله کانونی بسیار قابل استفاده برای عکاسی روزمره نیست. وقتی با Fujifilm X-T5 خود بیرون می روم ، معمولاً یک لنز واید، یک لنز پرایم ۳۵ یا ۵۶ میلی متری و حداکثر ۵۰-۱۴۰ میلی متری می گیرم. برخی از بهترین لنزهای زومی که می‌توانید بخرید، مانند Nikon Z 24-120mm f/4 S نیز در آن محدوده کانونی کمتر جاه‌طلبانه قرار دارند. به همین دلیل است که Google Pixel 8 Pro که قرار است ماه آینده به بازار عرضه شود، همچنین به دوربین تله فوتو ۵x خود پایبند است 

Despite big internal changes, my iPhone 11 Pro (left) looks largely identical to the iPhone 15 Pro Max (right).

یکی دیگر از نقاط ضعف تنظیمات دوربین آیفون ۱۵ پرو مکس – و این ممکن است به آیفون ۱۶ پرو نیز منتقل شود – فاصله کانونی بزرگ بین دوربین اصلی ۲۴ میلی متری آن و تله فوتو معادل ۱۲۰ میلی متری جدید است. متأسفانه، تله فوتو ۳x در مکس (فقط آیفون ۱۵ پرو) وجود ندارد. به همین دلیل است که اپل مشتاق بود تا از “هفت لنز حرفه ای” گوشی جدید خود استفاده کند، که وعده گزینه های ۲۸ میلی متری، ۳۵ میلی متری و ۴۸ میلی متری را بین این دو می دهد. 

پایین دست؟ آنها واقعاً فقط برش‌هایی از دوربین اصلی با کمی عکاسی محاسباتی هستند. با این وجود، من مشتاق هستم آنها را امتحان کنم و از توانایی جدید برای تنظیم یکی از آنها به عنوان فاصله کانونی پیش‌فرض شما خوشم می‌آید. ای کاش Pro Max دو گزینه تله فوتو (یک زوم ۳ برابر و یک زوم ۵ برابر) در کنار دوربین های اصلی و فوق عریض خود داشت.

شکی نیست که آیفون ۱۵ پرو مکس احتمالاً یکی از بهترین تلفن‌های دوربینی خواهد بود که می‌توانید بخرید – شاید حتی بهترین ، اگر اپل دستورالعمل‌های پردازش خود را ثابت کند و زوم اپتیکال ۵ برابری مشکلی برای دندان‌شکنی نداشته باشد. اما در حالی که من مشتاق هستم که آن را برای یک چرخش انتخاب کنم، تقریباً مطمئناً برای ارتقایی که در نظر دارم در سال آینده انجام دهم، این یک دوره خشک خواهد بود.

آیفون ۱۱ پرو من همچنان یک دوربین جیبی عالی است، مسلما یکی از بهترین دوربین هایی است که اپل ساخته است (به غیر از این دوربین فوق عریض). شما می توانید یکی را با قیمت ۳۳۰ دلار / ۲۷۰ پوند / ۵۰۰ دلار استرالیا در شرکت هایی مانند Backmarket انتخاب کنید. بنابراین، در حالی که وسوسه ارتقاء قوی است، تجربه من با اپل این است که صبر معمولا نتیجه می دهد.


منبع : techradar

چقدر این مطلب برایتان مفید بود؟

برای افزایش کیفیت محتوی سایت لطفا رای دهید

میانگین آرا: ۱ / ۵. تعداد آرا: ۱

شما هنوز رای نداده اید!

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *