دوربین های فضایی در راهند، اما ممکن است تا آیفون 16 وارد نشوند

عکاسی سه بعدی هرگز مانند هنر دوبعدی مطرح نشده است، اما اپل ویژن پرو و ​​آیفون قصد دارند آن را تغییر دهند. اگر آنها موفق شوند، می تواند نحوه ثبت و تجربه ما از خاطرات را تغییر دهد.

این هدف عالی به دور از تضمین است. به هر حال، معرفی ویژن پرو (اولین دوربین سه بعدی آن) توسط اپل به طور همزمان جالب ترین و وحشتناک ترین بخش از راه اندازی بود که اغلب شبیه به یک آینه سیاه بود .

فهرست طولانی از لحظات راه اندازی Vision Pro که ارزش میم را دارند به این معنی است که به راحتی می توان فراموش کرد که اپل دستگاهی را معرفی کرده است که “عکس ها و فیلم های فضایی را به صورت سه بعدی” می گیرد. با در نظر گرفتن آخرین دوربین این شرکت (خارج از آیفون) Apple QuickTake در سال 1994 بود، این موضوع بسیار بزرگی است.

The general reaction to this camera portion of the Apple Vision Pro demo was...just no, Apple.

از سوی دیگر، Vision Pro دوربینی است که باید روی صورت خود بپوشید – و نسخه نمایشی تقریباً خنده دار اپل منجر به تمسخر گسترده حتی از سوی کسانی شد که در ساخت آن کمک کردند . این بدان معنا نیست که عکس‌ها و ویدیوهای سه بعدی دوباره محکوم به جدید بودن هستند. این فقط به این معنی است که Apple Vision Pro به دستگاهی نیاز دارد که بتواند آن خاطرات فضایی را ثبت کند، در حالی که روی تجربه پخش تمرکز دارد.

آن دوربین های سه بعدی تقریباً مطمئناً آیفون و آی پد خواهند بود. و در حالی که همه اینها احتمالاً برای آیفون 15 خیلی زود اتفاق می‌افتد ، آیفون 16 – یا شاید آی‌پد پرو سال آینده – می‌تواند حسگرها و نرم‌افزارهای لازم را به اسکنر Lidar موجود اپل اضافه کند تا تبدیل به دوربین‌های فضایی شود که Apple Vision Pro به شدت به آن نیاز دارد. اگر این کار را انجام دهند، عکس‌ها و ویدیوهای سه بعدی می‌توانند به ویژگی بزرگ بعدی دوربین گوشی‌های هوشمند تبدیل شوند.

کاخ حافظه

اپل تنها شرکتی است که در حال بررسی امکان ثبت خاطرات در سه بعدی است. این ایده به خودی خود به اولین استریوسکوپ‌ها در دهه 1830 برمی‌گردد، اما اخیراً شاهد بودیم که Wist (در زیر) فقط با دعوت‌نامه (در زیر) وعده می‌دهد که به شما اجازه می‌دهد «خاطرات غوطه‌وری» را در تلفن خود فیلم‌برداری کنید که می‌توان آن‌ها را دوباره زنده کرد. در هدست هایی مانند Meta Quest 2 . 

یک روند مجاور، ظهور برنامه هایی مانند Polycam است که محبوب ترین برنامه اسکن سه بعدی برای iOS و Android است. موسس Polycam، کریس هاینریش، به ما گفت که عکس‌های فضایی اپل ویژن پرو لحظه‌ای هیجان‌انگیز هستند و دوربین‌های فعلی تلفن برای گرفتن عکس‌ها باید تکامل پیدا کنند.

هاینریش می‌گوید: «تصاویر و عکس‌های معمولی در سه‌بعدی بسیار مسطح به نظر می‌رسند و در مقایسه با محتوای سه‌بعدی یا استریوسکوپی با پتانسیل سخت‌افزار سازگاری ندارند. اما عکس‌های سه بعدی Vision Pro با اسکن‌های سه بعدی کامل نیز متفاوت است.» عکس‌ها و ویدیوهای فضایی که آنها [اپل] اعلام کردند، مدل‌های سه بعدی مناسب نیستند، بلکه عکس‌های استریوسکوپی هستند که جلوه‌ای سه‌بعدی ایجاد می‌کنند و شاید امکان حرکت کوچک سر را فراهم کنند.”

با این حال، در حالی که عکس‌های فضایی و برنامه‌های اسکن سه‌بعدی حیوانات متفاوتی هستند، Polycam فکر می‌کند که این دو احتمالاً در بسیاری از برنامه‌ها وجود خواهند داشت. هاینریش می‌افزاید: «ما پیش‌بینی می‌کنیم که اپل به توسعه‌دهندگان شخص ثالث اجازه دهد عکس‌ها و ویدیوهای فضایی را از برنامه Photos وارد کنند، مانند عکس‌ها و ویدیوهای معمولی. او می افزاید: «و اگر اینطور باشد، احتمالاً از وارد کردن، مشاهده و ویرایش عکس ها و ویدیوهای فضایی با Polycam پشتیبانی خواهیم کرد».

نگاه به آینده

برای بسیاری، ایده ثبت خاطرات سه بعدی مانند یک حقه به نظر می رسد. به هر حال، تلویزیون‌های سه بعدی – که اپل ویژن پرو مسلماً جانشین طبیعی آن است – یکی از بزرگترین شکست‌های فناوری بودند. و ده سال پیش، دوربین‌های استریو مانند  Fujifilm FinePix Real 3D W1 به طور مشابه نتوانستند اثری فرهنگی بر جای بگذارند.

اما حتی قبل از ورود Vision Pro، تعداد فزاینده‌ای از کارشناسان از عکاسی سه‌بعدی به عنوان بزرگ‌ترین چیز بعدی از زمان ورود عکاسی دیجیتال استقبال می‌کردند. و اکنون که اپل وارد بازی شده است، سوال این است که بالاخره با چه سرعتی ممکن است بازی کند؟

نتیجه واضح از راه اندازی Vision Pro این بود که آیفون 15 که در ماه سپتامبر وارد بازار می شود، مطمئناً می تواند عکس های فضایی و ویدیویی برای هدست اپل بگیرد. اما به گفته کریس هاینریش از Polycam، ممکن است چندان ساده نباشد.

Some iPhones have had Lidar scanners since the iPhone 12 Pro (above), but future iPhones will need more than that to shoot spatial photos and videos.

او می‌گوید که عکس‌های فضایی «ممکن است نیاز به افزودن یک دوربین دیگر به آیفون داشته باشند که فاصله بیشتری (تقریباً بین چشم‌های ما) از دوربین‌های دیگر داشته باشد» و این «معادل هزینه و طراحی را به همراه خواهد داشت که احتمالاً اضافه کردن آن را توجیه نمی‌کند. فقط الان”. در عوض، به نظر بیشتر محتمل است که سال 2024 سالی برای اوج گرفتن خاطرات فضایی باشد. او می‌افزاید: «حدس من این است که آنها [اپل] ابتدا هدست را منتشر خواهند کرد و اگر عکس‌ها و ویدیوهای فضایی موفق باشند، اضافه کردن آن به آیفون 16 یا جدیدتر را در نظر خواهند گرفت».

چیزی که مورد بحث نیست این است که آیفون و آیپد برای عکسبرداری و فیلمبرداری فضایی بسیار مناسبتر از خود ویژن پرو هستند. «من فکر می‌کنم منطقی است که اپل از گرفتن عکس‌ها و ویدیوهای فضایی در آیفون پشتیبانی کند، زیرا اولاً، گرفتن عکس از یک دستگاه دستی بسیار طبیعی‌تر از گرفتن از یک هدست است و ثانیاً، به نقاط قوت داشتن آن‌ها کمک می‌کند. یک پلت فرم چند دستگاهی»، او نتیجه می گیرد.

گزارش اقلیت

Polycam تنها اپلیکیشنی نیست که در مورد پتانسیل عکس‌ها و ویدیوهای سه بعدی، پس از ورود Vision Pro، هیجان‌زده است. تیم پشتیبان Halide که هنوز هم به‌عنوان بهترین برنامه دوربین در سراسر جهان شناخته می‌شود، پس از WWDC 2023 در توییتر گفت : «زمان خوبی برای ما است که یک برنامه دوربین در آیفون باشیم»، اما آنها همچنین موافق هستند که آیفون 15 نیز احتمالاً وجود دارد. به زودی برای عکس های فضایی مبتنی بر تلفن.

هالید در توییت جداگانه‌ای گفت: «آی‌فون‌های کنونی نمی‌توانند عکس‌های فضایی مناسبی را به روشی که هدست [Apple Vision Pro] می‌تواند ایجاد کند . آنها افزودند: “ما به بهبود قابل توجهی از نظر قدرت پردازش، وفاداری و کیفیت حسگر نیاز داریم تا بتوانیم این کار را انجام دهیم.”

با توجه به نرخ تغییر در دوربین گوشی ها – و بالا بودن نسبی ویژگی های دوربین دوبعدی – به نظر می رسد آیفون 16 یک شرط مناسب برای اولین گوشی اپل با لنزهای استریوسکوپی برای گرفتن عکس ها و فیلم های سه بعدی باشد.

اما در کنار چالش فنی برای تحقق این امر، اپل همچنین باید سخت تلاش کند تا افراد عادی را به اندازه توسعه دهندگان iOS در مورد خاطرات فضایی هیجان زده کند. همانطور که بررسی عملی اپل ویژن پرو پس از نمایشی از این ویژگی به پایان رسید، “این یک کارت پستال از  Minority Report بود  ، اما به جای پیش دنده، ما یک ویژن پرو قدیمی داریم که به ما امکان می دهد لحظاتی را مانند قبل تجربه کنیم.”

این قطعاً مانند یک تجربه علمی تخیلی سرگرم‌کننده به نظر می‌رسد – اما همانطور که دهه گذشته هدست‌های واقعیت مجازی به ما آموخته است، تفاوت زیادی بین واقعی‌سازی داستان‌های علمی تخیلی و تبدیل آن به موفقیت اصلی وجود دارد.


منبع : techradar

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس کپتچا گوگل مورد نیاز است که تابع گوگل است سیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده.